Вплив куріння сигарет на якість сперми

Приблизно 37% чоловіків репродуктивного віку курять сигарети, а в Європі споживання тютюну є найвищим серед усіх регіонів Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Токсини тютюнового диму можуть потенційно вплинути на розвиток і функціонування сперматозоїдів, негативно впливаючи на якість сперми. Враховуючи високі показники частоти куріння та нещодавні зміни в лабораторну методику дослідження людської сперми за ВООЗ, роль контакту з тютюновим димом потребує уточнення з урахуванням нової методики ВООЗ.
Учасники були набрані в репродуктологічних/урологічних клініках та андрологічних лабораторіях. Оцінюваними результатами були об’єм сперми, концентрація, рухливість і морфологія сперматозоїдів (параметри, зазвичай використовувані в клінічній практиці для оцінки фертильності).
У метааналіз були включені двадцять досліджень з 5865 учасниками. Аналіз за підгрупами показав, що виразність ефекту була вищою у безплідних чоловіків, ніж в загальній популяції, і вищою у середньо/багато курців, ніж у мало курців. Загальна виразність впливу на об’єм сперми, кількість сперматозоїдів і рухливість залишалася порівнянною при використанні керівництва ВООЗ 2010 року та більш ранніх керівництв з аналізу насіннєвої рідини, але щодо морфології сперми виявилася меншою.
Отримані результати дозволяють припустити, що куріння сигарет має загальний негативний ефект на характеристики сперми. Дотримання нової лабораторної методики ВООЗ по дослідженню людської сперми мало лише мінімальний вплив на виразність цього ефекту, що підтверджує спостережуване негативне вплив куріння на стандартні параметри насіннєвої рідини.

31 Oct 2024
Автор: Сударіков Ігор Віталійович
Кандидат медичних наук, лікар вищої категорії,
уролог, андролог, сексопатолог