Перейти до змісту

Вплив COVID-19 на чоловічі репродуктивні органи: дані патологоанатомічного дослідження

COVID-19

Чоловічі репродуктивні органи, зокрема яєчка, можуть бути мішенями при інфікуванні COVID-19. Вчені з США виявили зв’язок між рівнем рецепторів АПФ-2 та сперматогенезом, припускаючи можливий механізм того, як COVID-19 може спричинити безпліддя.

Новий коронавірус (SARS-CoV-2, який спричиняє коронавірусну інфекцію COVID-19), що з’явився в грудні 2019 року, став глобальною пандемією. Спочатку COVID-19 з’явився виключно як інфекція дихальних шляхів. Однак з ростом розуміння функціонування вірусу стало очевидно, що він може впливати й на інші системи організму, а також призводити до смерті. Патологоанатомічні дослідження показали, що основним органом-мішенню COVID-19 є легені, що пов’язано з підвищеною експресією рецепторів ангіотензинперетворювального ферменту 2 (АПФ-2) у легеневій тканині. Цікаво, що рецептори АПФ-2 широко експресуються в яєчках.

Було припущено, що середовище з високим вмістом андрогенів у яєчках робить можливим проникнення вірусу, а також, що наявність вірусу SARS-CoV-2 в яєчках може впливати на сперматогенез. Американські вчені провели окреме дослідження, щоб оцінити наявність і проаналізувати патологічні зміни в яєчках пацієнтів з COVID-19. Була зібрана тканина яєчок від померлих COVID-19 позитивних (n = 6) і негативних (n = 3) чоловіків.

Гістоморфологія показала, що у трьох з шести пацієнтів з COVID-19 був нормальний сперматогенез, тоді як у решти трьох відзначалися його порушення. Результати дослідження показали наявність коронавірусу в тканині яєчок у 1 померлого COVID-19 позитивного чоловіка, а також інфільтрацію інтерстиціальними макрофагами і лейкоцитами. Імунофлуоресцентні забарвлені слайди від шести чоловіків з позитивною реакцією на COVID-19 продемонстрували безпосередній зв’язок між підвищеним кількісним рівнем АПФ-2 та порушенням сперматогенезу.

Наявність вірусних часток SARS-CoV-2 в тканині яєчок заповнює фундаментальну прогалину в знаннях про поражені органи та можливі наслідки COVID-19 у чоловіків. Результати цього дослідження можуть стати першим кроком у виявленні впливу на фертильність або можливість передачі вірусу статевим шляхом. На основі цих попередніх результатів вважається, що COVID-19 може проникати через гемато-тестикульний бар’єр і потрапляти в яєчка у деяких чоловіків. Щільність рецепторів АПФ-2 в тканині сім’яників може бути фактором, що впливає на ступінь пошкодження клітин, відповідальних за сперматогенез. При цьому більш висока експресія АПФ-2 може призводити до погіршення сперматогенезу. Однак необхідні подальші дослідження, щоб краще зрозуміти вплив цього вірусу на репродуктивні органи.

post RU

31 Oct 2024

Автор: Сударіков Ігор Віталійович

Кандидат медичних наук, лікар вищої категорії,
уролог, андролог, сексопатолог

Перейти до вмісту