Перейти до змісту

Зв’язок між вживанням канабісу та функцією яєчок у чоловіків

употреблением каннабиса

Незважаючи на неочевидний взаємозв’язок між курінням марихуани та функцією яєчок, не можна виключати її негативний вплив. Вчені вважають, що необхідні додаткові дослідження.

Доведено, що вживання канабісу пов’язане з порушенням фертильності. Однак його вплив на параметри сперми та профілі репродуктивних гормонів залишається невизначеним.

Канабіс – це один із найпоширеніших наркотиків, який останнім часом стає все більш легальним не тільки в Сполучених Штатах, але й у всьому світі. Його активним компонентом є D9-тетрагідроканнабінол (ТГК), який зв’язує канабіноїдні рецептори, що присутні в головному мозку, нервовій системі і, серед іншого, в репродуктивних органах. Існують суперечливі літературні дані про вплив канабісу на репродуктивну систему, однак нещодавні огляди та дослідження показали, що канабіс погіршує чоловічу фертильність, якість сперми та рівні гормонів.

Щоб оцінити зв’язок між вживанням канабісу та функцією яєчок, вчені провели систематичний огляд та метааналіз популяційних ретроспективних когортних досліджень. Дані були об’єднані з використанням моделі фіксованих або випадкових ефектів залежно від неоднорідності включених досліджень. Об’єднаний коефіцієнт ризику (ОР) наявності будь-яких аномалій сперматозоїдів і стандартизованих середніх різниць тестостерону, фолікулостимулюючого (ФСГ) і лютеїнізуючого гормонів (ЛГ) серед чоловіків, що вживають і не вживають канабіс, а також мета-регресійний аналіз залежно від віку та року публікації.

Було оцінено дев’ять досліджень, в яких брало участь 4014 чоловіків з даними про сперму і 4787 з даними по гормональному фону. Загалом серед 1158 споживачів канабісу у 44,9% були порушені параметри сперми, порівняно з 24,5% з 2856 осіб, які не вживають марихуану. Відносний ризик будь-якого аномального параметра сперми серед споживачів канабісу складав 1,159. Стандартизована середня різниця між рівнями тестостерону в досліджуваних групах пацієнтів склала -0,139. Для ФСГ стандартизована середня різниця складала -0,142, тоді як для ЛГ оцінка стандартизованої середньої різниці складала -0,318.

Результати цього дослідження свідчать про незначний клінічний ефект вживання канабісу на функцію яєчок. Однак не слід виключати його потенційний відстрочений негативний вплив на репродуктивну систему. Для подальшого вивчення зв’язку канабісу та чоловічого репродуктивного здоров’я необхідні дослідження різних груп населення з детальною інформацією про вживання.

post RU

31 Oct 2024

Автор: Сударіков Ігор Віталійович

Кандидат медичних наук, лікар вищої категорії,
уролог, андролог, сексопатолог

Перейти до вмісту