Перейти до змісту

Причини чоловічого безпліддя: від стресу до дитячих захворювань

Причины мужского бесплодия

Стреси, гормональні порушення, статеві інфекції та навіть перенесені в дитинстві хвороби можуть стати причиною безпліддя у чоловіків. Якщо протягом року регулярного статевого життя у здорової партнерки не настає вагітність, а пара активно «працює» над цим, то говорять про чоловіче безпліддя. Точніше, саме чоловіче безпліддя означає, що репродуктивні функції порушені саме у чоловіка.

Окрім того, що чоловік не може запліднити жінку, при безплідді можуть турбувати різні неприємні відчуття з боку статевої сфери. Скарги залежать від причини, яка призвела до розвитку безпліддя: якщо проблема викликана статевими інфекціями або запальними процесами, то чоловік часто скаржиться на біль у ділянці промежини, болісне сечовипускання, порушення ерекції. Також може виникати порушення структури геніталій, спричинене як вродженими патологіями, так і тривалим запальним процесом.

Але в більшості випадків безпліддя ніяк не проявляється, особливо у молодих чоловіків. Це захворювання розвивається під впливом низки факторів:

  • Аномалії розвитку чоловічих статевих органів або сім’явивідних протоків (часто – крипторхізм, тобто неопущення яєчка в мошонку)
  • Розлади еякуляції, які часто виникають при порушенні іннервації сечостатевих шляхів
  • Стреси, гормональні порушення
  • Перенесений у дитинстві епідемічний паротит (свинка)
  • Запальні процеси, статеві інфекції
  • Травми статевих органів, перенесене опромінення або вплив хімікатів
  • Хромосомні порушення

Якщо пара більше року не може зачати дитину і не знає, у чому причина, необхідно обстежити як чоловіка, так і жінку. Для діагностики безпліддя чоловіки проходять такі обстеження:

  • Лабораторну діагностику для виключення (або підтвердження) інфекцій
  • Генотипування – для виявлення генетичних патологій
  • УЗД статевих органів, щоб оцінити структуру геніталій, виключити аномалії розвитку, травми тощо

Якщо інфекцій, аномалій статевих органів, генетичних патологій тощо не виявлено, необхідно дослідити сперму на фертильність (здатність до запліднення). Фахівці вивчать рухливість сперматозоїдів, якість сперми тощо. Також важливо дослідити гормональний статус чоловіка. Спираючись на всі показники здоров’я, спеціаліст зможе зробити остаточний висновок щодо фертильності чоловіка та встановити діагноз.

post RU

31 Oct 2024

Автор: Сударіков Ігор Віталійович

Кандидат медичних наук, лікар вищої категорії,
уролог, андролог, сексопатолог

Перейти до вмісту