Інтервальні тренування високої інтенсивності покращують репродуктивні параметри у безплідних чоловіків

Інтервальні тренування високої інтенсивності можуть бути ефективною частиною терапії у безплідних чоловіків. До такого висновку прийшли німецькі та іранські фахівці, що вивчали вплив короткочасних фізичних навантажень на маркери чоловічої репродуктивної функції. Дослідження було опубліковане в журналі Cytokine.
Згідно з світовою статистикою, близько 50% випадків безпліддя в парах пов’язані з чоловічим фактором. Основні причини зниження фертильності у чоловіків: порушення процесу сперматогенезу та функцій сперматозоїдів.
Одним із факторів, що негативно впливають на параметри сперми, є окислювальний стрес. Відомо, що сперматозоїди більш чутливі до дії вільних радикалів, ніж інші клітини, через малий об’єм цитоплазми, низьку концентрацію антиоксидантів і вміст великої кількості поліненасичених жирних кислот. Маючи високу окислювальну здатність, активні форми кисню (АФК) викликають пошкодження різних структур сперматозоїдів, включаючи їх ДНК. Рівень АФК підвищується на фоні запальних захворювань сечостатевої системи, що призводить до зниження якості сперми і, в кінцевому підсумку, до безпліддя.
Останніми роками активно вивчається вплив фізичних навантажень на маркери репродуктивної функції у чоловіків, включаючи маркери запалення і окислювального стресу в еякуляті. Хоча досліджень у цій галузі поки недостатньо, більшість з них показало, що фізична активність відіграє значну роль у поліпшенні репродуктивних параметрів як у фертильних, так і у безплідних чоловіків.
Так, наприклад, у останньому рандомізованому дослідженні, проведеному фахівцями з Гісенського університету ім. Юстуса Лібіха (Німеччина) і Університету ім. Алламе Табатабая (Іран), було встановлено, що інтервальні тренування високої інтенсивності (ІТВІ) призводять до поліпшення параметрів сперми і рівня фрагментації ДНК сперматозоїдів у здоровій чоловічій популяції. Раніше чотири інших дослідження, виконані цією ж групою фахівців, показали, що помірні аеробні навантаження, високінтенсивні тривалі тренування, вправи з опором і комбіновані тренування, що включають аеробні вправи та вправи з опором, позитивно впливають на маркери репродуктивної функції і здатність до зачаття у безплідних чоловіків після 24 тижнів занять. Однак залишалося незрозумілим, чи дають таку ж ефективність ІТВІ. Тому метою нового дослідження було визначити вплив ІТВІ на репродуктивний потенціал безплідних пацієнтів.
Безплідні чоловіки (n=441) були рандомізовані на дві групи: що виконують і не виконують ІТВІ (n=221 і n=220 відповідно). Інтервальні тренування (співвідношення часу вправ до часу відпочинку 1:1) проводились на рівні 75-95% від максимального споживання кисню (VO2max) 3 рази на тиждень протягом 24 тижнів. Маркери запалення та окислювального стресу, параметри сперми, індекс фрагментації ДНК сперматозоїдів і частота настання вагітності визначались перед початком тренувань, потім на 12-й та 24-й тижнях їх проведення, а також через 7 і 30 днів після їх завершення.
Згідно з отриманими результатами, у пацієнтів, що виконували ІТВІ, спостерігалося зниження рівнів провоспалювальних цитокінів (ІЛ-1β, ІЛ-6, ІЛ-8, ФНО-α) та маркерів окислювального стресу (АФК, МДА, 8-ізопростан) в еякуляті. Ці зміни надалі збіглися з очікуваними поліпшеннями параметрів сперми, рівня фрагментації ДНК сперматозоїдів і частоти настання вагітності.
Автори зробили висновок, що ІТВІ, ймовірно, сприяють поліпшенню репродуктивного потенціалу у безплідних чоловіків. Для підтвердження отриманих даних необхідні подальші дослідження.

31 Oct 2024
Автор: Сударіков Ігор Віталійович
Кандидат медичних наук, лікар вищої категорії,
уролог, андролог, сексопатолог